Mô tả
Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm)
| Shape | Square type |
| Sensing method | Retro-reflective without M.S.R. function |
| Sensing distance | When using the E39-R1: 100 mm to 7 m |
| When using the E39-R2: 100 mm to 11 m | |
| Standard sensing object | Opaque: 75 mm dia. min. (When using the E39-R1) |
| Opaque: 100 mm dia. min. (When using the E39-R2) | |
| Directional angle | 1.5 ° min. |
| Light source | Infrared LED (850 nm) |
| Power supply voltage | 24 to 240 VAC±10% 50/60 Hz |
| 24 to 240 VDC±10% ripple (p-p) 10% max. | |
| Power consumption | 2 W max. |
| Control output | Relay output (SPDT) |
| 250 VAC 3 A (cosφ= 1) max. | |
| 5 VDC 10 mA min. | |
| Life expectancy (relay output) | Electrical: 100 thousand times or more (switching frequency 1800 times/hour) |
| Mechanical: 50 million times or more (switching frequency 18000 times/hour) | |
| Operation mode | Light-ON/Dark-ON selectable |
| Response time | 20 ms max. |
| Sensitivity setting | Single-turn adjustment |
| Ambient illuminance | Incandescent lamp: 3,000 lx |
| Sunlight: 11,000 lx | |
| Ambient temperature range (Operating) | -25 to 55 ℃ (with no freezing or condensation) |
| Ambient temperature range (Storage) | -40 to 70 ℃ (with no freezing or condensation) |
| Ambient humidity range (Operating) | 35 to 85 % (with no condensation) |
| Ambient humidity range (Strage) | 35 to 95 % (with no condensation) |
| Insulation resistance | 20 MΩ min. (500 VDC megger) |
| Dielectric strength | 1500 VAC 50/60 Hz 1 min |
| Vibration resistance | Destruction: 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude each in X, Y, and Z directions for 2 h |
| Malfunction: 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude each in X, Y, and Z directions for 2 h | |
| Shock resistance | Destruction: 500 m/s2 3 times each in X, Y and Z directions |
| Malfunction: 100 m/s2 3 times each in X, Y and Z directions | |
| Degree of protection | IEC: IP64 |
| Connection method | Pre-wired models (Cable length 2 m) |
| Indicator | Operation indicator (orange), Stability indicator (green) |
| Weight | Package: Approx. 180 g |
| Accessories | Instruction manual, Mounting bracket, Reflector |
Omron E3JK
| Model Number | Description |
|---|---|
| E3JK-DN11 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DN12 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DN13 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DN14 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DP11 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DP12 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DP13 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DP14 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DR11 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DR11-C 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DR12 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DR12-C 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-DR13 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DR13-C 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 300 x 300 mm: 2.5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DR14 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-DR14-C 2M | Diffuse-reflective, Sensing distance White paper 100 x 100 mm: 300 mm, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-RN11 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RN12 2M | Retro-reflective with M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 6 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RN13 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-RP11 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RP12 2M | Retro-reflective with M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 6 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RP13 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-RR11 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RR11-C 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RR12 2M | Retro-reflective with M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 6 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RR12-C 2M | Retro-reflective with M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 6 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-RR13 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-RR13-C 2M | Retro-reflective without M.S.R. function, Sensing distance When using the E39-R1: 100 mm to 7 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TN11 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TN12 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TN13 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TN14 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, NPN, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TP11 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TP12 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TP13 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TP14 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, PNP, Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TR11 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TR11-C 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TR12 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TR12-C 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Red LED (624 nm) |
| E3JK-TR13 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TR13-C 2M | Through-beam type, Sensing distance 40 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TR14 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
| E3JK-TR14-C 2M | Through-beam type, Sensing distance 5 m, Light-ON/Dark-ON selectable, Relay output (SPDT), Pre-wired models (2 m), Infrared LED (850 nm) |
huong-dan-su-dung-cam-bien-quan-omron-e3jk
Thông tin bổ sung
| pa_thuong-hieu | 18 |
|---|
Đánh giá (0)
Hãy là người đầu tiên nhận xét “Cảm biến quang Omron E3JK-RR13-C 2M (phản xạ gương)” Hủy
Sản phẩm tương tự
Cảm biến
270.000 ₫
Cảm biến
175.000 ₫
395.000 ₫
175.000 ₫
395.000 ₫
Cảm biến
175.000 ₫
175.000 ₫
Cảm biến
175.000 ₫




Đánh giá
Chưa có đánh giá nào.